Pasaulinė juridinio asmens identifikacinė kodų sistema - Baltic LEI
Nuo 2018 sausio 3 d. LEI kodas yra privalomas visiems juridiniams asmenims, norintiems prekiauti vertybiniais popieriais.

Pasaulinė juridinio asmens identifikacinė kodų sistema

Baltic LEI - LEI koodide süsteem

Pasaulinė juridinio asmens identifikacinė kodų sistema


Kas yra unikalus juridinio asmens identifikacijos kodas ir kodėl jis įmonėms reikalingas?

Unikalus juridinio asmens identifikacinis kodas arba LEI kodas yra unikalus įmonės, identifikacinis kodas,kuris yra išduodamas GLEIF fondo akredituoto vietos vykdomojo padalinio. Finansinės organizacijos ir reguliuotojai naudoja LEI kodus, kad galėtų identifikuoti finansų rinkose dalyvaujančias įmones.

Remiantis MiFID direktyva, nuo 2018 m. sausio 3 d. LEI kodas privalomas visiems Europoje registruotiems juridinams asmenims rinkos dalyviams, prekiaujantiems vertybiniais popieriais. Pavyzdžiui, jei įmonė yra registruota Lietuvoje ir norėtų nusipirkti vietinių akcijų, jai privaloma turėti LEI kodą, remiantis 2018 m. sausio 3 d. įsigaliojusia direktyva.


Kaip Jūsų įmonei reikia gauti kodą?

Norint gauti LEI kodą, reikalingas GLEIF fondo akredituotas kodų išdavėjas LOU (vietos vykdomasis padalinys). ,,Baltic LEI“ – registracijos tarpininkas, registruojantis LEI kodus Lietuvoje.

,,Baltic LEI‘‘ duomenų bazė yra susijusi su komerciniu registru, kuris automatiškai leidžia pateikti užklausą bei atnaujinti duomenis, susijusius su Jūsų įmone. Mūsų įmonė siūlo Lietuvos įmonėms greitą bei prieinamą paslaugą ir saugo duomenis pateiktus pagal Jūsų dabartinę informaciją GLEIF duomenų bazėje.

  1. Užpildykite paraiškos formą mūsų tinklapyje .Mes patvirtinsime duomenis komercinio registro ar kitų šaltinių pagalba.
  2. Užmokėkite banko pavedimu arba sąskaita faktūra. Mes atsiųsime sąskaitą faktūrą ir kvitą, kuris atitinka Jūsų apskaitos standartus.
  3. Pateikus paraišką mūsų tinklapyje, Jums bus atsiųstas pasirašyti įgaliojimas.
  4. Mes Jums atsiųsime LEI kodą į el.paštą.

Užpildyti paraišką užtrunka vos 2 minutes ir paprastai LEI numeris suteikiamas per 1–2 darbo dienas nuo apmokėjimo.


Kas gali suteikti LEI numerį?

Pasaulinę LEI sistemą sudaro 3 lygiai, kurie iš pradžių gali pasirodyti painūs. Šiame skyriuje pabandysime išsamiau paaiškinti svarbiausius terminus, reikalingus norint suprasti LEI suteikimo logiką.

1. Pagrindinė organizacija

GLEIF – Pasaulinis juridinio asmens identifikatoriaus fondas

GLEIF įsteigė Finansinio stabilumo taryba ir jo pagrindinis tikslas yra kurti, vystyti ir valdyti pasaulinę LEI sistemą. GLEIF taip pat yra pagrindinė LEI registruotojo, saugančio visus LEI duomenis, organizacija. GLEIF yra pelno nesiekianti organizacija, kurios pagrindinė būstinė yra Bazelyje, Šveicarijoje.

2. LEI suteikiančios organizacijos

VVP – vietos vykdomasis padalinys (LOU)

VVP yra GLEIF akredituota organizacija, suteikianti LEI. VVP užduotys: duomenų rinkimas, duomenų tikrinimas ir LEI numerių generavimas pagal protokolą. VVP privalo paprašyti įmonės pateikti visą svarbią informaciją ir patikrinti šiuos duomenis kartu su nacionaliniu įmonių registru. Pasaulyje yra apie 30 VVP, bet vos keli iš jų suteikia LEI numerius Baltijos šalių įmonėms.

3. LEI registracijos tarpininkas

Registracijos tarpininkas

Registracijos tarpininkas perduoda kliento duomenis VVP laikydamasis GLEIF standartų ir prašo vietinio įmonių registro pateikti papildomą patvirtinimą. Norėdamas užtikrinti duomenų bazėse esančių duomenų kokybę ir supaprastinti įmonių paraiškų dėl LEI teikimo procesą, GLEIF įvedė LEI registracijos tarpininko sąvoką 2017 m. balandį. „Baltic LEI“ yra registracijos tarpininkas, vykdantis veiklą Baltijos šalyse.


LEI struktūra

LEI (juridinio asmens identifikatoriaus) numeris yra unikalus įmonės identifikacinis numeris pasaulinėje finansinėje sistemoje, pagrįstas ISO standartu 17442:2012. LEI numeris vienai įmonei išduodamas tik kartą ir jį sudaro 20 ženklų:

8 9 4 5 0 0 2 7 A K 4 L S O G X G Y 1 8
VVP unikalūs numeriai Įmonės unikalūs ženklai
  • Pirmieji 4 ženklai žymi VVP išdavusį LEI.
  • 5-as ir 6-as ženklai yra vienodi visoms įmonėms – 0.
  • Kiti 12 ženklų yra raidės ir skaičiai, ir šie ženklai kiekvienai įmonei yra unikalūs.
  • Paskutiniai 2 ženklai yra kontroliniai ženklai.

Kaip išduodami LEI kodai?

Pirmieji LEI kodai buvo išduoti 2012m. gruodį. Nuo 2018 m. sausio 3 d. LEI kodai yra privalomi visoms įmonėms, kurios yra registruotos Europos Sąjungoje ir prekiauja vertybiniais popieriais. Daugiau informacijos apie LEI kodų sistemą galite rasti GLEIF organizacijos tinklapyje.

LEI kodo pratęsimas

Kiekvienas LEI kodas, kuris išduodamas įmonei, galioja 1 metus. Praėjus 1 metams, LEI kodas turi būti pratęsiamas 12 mėnesių periodui. Patariame laiku pratęsti LEI kodą, nes procesas gali užtrukti. LEI kodo galiojimui pasibaigus, Jūsų LEI tampa negaliojančiu, todėl jo negalima naudoti finansinėms ataskaitoms. Iš anksto žinodami, kad Jums reikės LEI ilgesniam laikui, Jūs galite pratęsti Jūsų LEI likus 2 mėnesiam iki būtinos pratęsimo datos. Pavyzdžiui, jei LEI buvo išduotas 2018m. lapkričio 1 d., jis galioja iki 2020 m. spalio 31 d. Jei jūs pratęsite LEI 2020 m.rugsėjį vieneriems metams, Jūsų LEI galios iki 2021 m. spalio 31 d.

,,Baltic LEI‘‘ tikrina savo klientų LEI kodų galiojimo datas ir Jums praneš apie būtiną LEI pratęsimą. Jūs galite pateikti paraišką LEI pratęsimui pasinaudodami mūsų tinklapyje esančia paraiškos forma. Daugiau informacijos apie LEI pratęsimą galite rasti čia.

Įmonės teikia paraišką LEI kodui gauti pasinaudodamos šios paslaugos tiekėju ,,Baltic LEI‘‘. Viņiem tas ir jādara, jo uzņēmumi nevar iesniegt savu pieteikumu vai atjaunināt savus datus LEI datubāzē, ko koordinē Global Legal Identifier Fund (GLEIF). Katram LEI kodam ir piešķirts pakalpojumu sniedzējs (LOU – vietējā izpildvienība), un viņam ir tiesības uzsākt izmaiņas uzņēmuma datos. Perskaitykite detaliau apie LEI kodo perkėlimą į ,,Baltic LEI‘‘.